Žbluňk aneb Vodní výstava už roztočila své mlýnské lopatky!

Novinky
Žbluňk aneb Vodní výstava už roztočila své mlýnské lopatky!

Tento rok se jedná o výtvarnou výstavu na téma „Pod vodou, nad vodou a ve vodě“. Najdete ji opět ve spojovacím tunelu a jako první obraz uvidíte moře. Není to ale obyčejné moře, jsou tu mořské panny, medúzy apod. Dále se posunete k velké zeměkouli. Okolo ní jsou rostliny a zvířata. Další obrázky nakreslila 5. D. Děti kreslily nápis Voda různými způsoby. Hned vedle 4. B vyrobila velký plakát s názvem Mořeplavci. Jsou tam zachycena nejrůznější moře a mořeplavci, např. Kryštof Kolumbus, Sir Francis Drake… Mořeplavci určitě nemají rádi trvalý nebo přívalový déšť, ale takový deštík nebo lijáček jim jistě nevadí. Na různé druhy dešťů narazíte hned vedle. Za zatáčkou tunelu je všem známý koloběh vody. Moc se dětem povedl.Fííí a je tu paní mořských pramenů, kterou vytvořily děti z 2.B! Ovládá jak zdravý a horký pramen, tak i bublinkový, léčivý a kouzelný. Vedle paní vodních pramenů skáčou žabky, straší vodníci a okouzlují mořské panny a jiné bytosti.

Abyste se dokonale seznámili s vodním světem, je tu expozice Voda kolem nás. Voda je tu přítomna i v různých ročních obdobích, ale vždy jinak, a proto jsou tu znázorněny podoby vody na jaře, v létě, na podzim a v zimě. U koláže Kudy teče Vltava, se dozvíte, že na Šumavě pramení a u Mělníka „zcepení“. Dále se můžete kochat různobarevnými rybami a medúzami na modrém pozadí. Třída 1.C ztvárnila téma Život ve vodě, kde jsou namalovaná akvária a v nich rybičky, želvy či medúzy. Vodu v lidském těle zmapovala 1. A. Najdete zde, v jakých orgánech je obsažena voda. Věděli jste, že lidské tělo obsahuje 70% vody? Tělo vodu potřebuje, proto musíme hodně pít! Nachází se zde i mořský svět očima 1. D. Jsou tu barevné lodičky na dně mořském i nad vodou. Vedle lodiček plavou krásné rybičky. O kus dál jsou tučňáci s vatovanými bříšky, které vytvořila 1. B. Když dojdete na konec výstavy, zjistíte, že 5.A nakreslila, jak lidé vnímají vodu –  např. Voda jako nepřítel, Voda jako zdroj života, Voda jako přítel atd. Všem výtvarníkům z 1. stupně se výstava moc povedla.

Fotogalerie – zde

 

Text:  Kristina Czakó, Dora Hermína Lišková, Marek Papež, Roman Gaillard, Veronika
Smrčková, Školní média

Foto: Veronika Smrčková, Školní média