Šance pro návrh

Participativní rozpočet nazvaný ŠANCE PRO NÁVRH je projekt, který běží na suchdolské základní škole M. Alše druhým rokem. Je součástí participativního rozpočtu městské části Praha-Suchdol Trumf pro Suchdol, který je organizován městskou částí od roku 2017.

V ŠANCI PRO NÁVRH žáci suchdolské základní školy M. Alše sami navrhují a hlasují, který navržený nápad pro zlepšení veřejného prostoru na území Suchdola bude realizován. Celková částka na realizaci nápadů, kterou poskytne MČ Praha-Suchdol pro rok 2024, je 100.000,- Kč.

PRAVIDLA PARTICIPATIVNÍHO PROJEKTU ŠANCE PRO NÁVRH:

Máte dobrý nápad, jak obohatit prostředí veřejného prostoru na Suchdole? Chybí vám zde něco? Máte nápad, čím Suchdol vylepšit? Řekněte nám o tom – podejte návrh!

Zapojením do projektu ŠANCE PRO NÁVRH vám, žákům suchdolské základní školy, nabízíme příležitost, jak prostřednictvím participativního rozpočtování změnit Suchdol k lepšímu.

Pro zvě/ídavé: Slovo participativní je odvozeno od slova participace, což znamená podíl, účast. Participativní tedy znamená podílející se na něčem, účastnící se, spolupracující apod. Participativní projekt je přínosem pro dialog, sblížení a rozvoj smyslu pro sociální odpovědnost.

• Co mohu v rámci projektu ŠANCE PRO NÁVRH navrhnout? Nápady mohou být z jakékoliv oblasti, musí přispívat ke zlepšení veřejného prostoru nebo atmosféry na území městské části Praha-Suchdol.
  • Kolik na to máme peněz? V rámci projektu ŠANCE PRO NÁVRH máte k dispozici celkovou částku ve výši 100.000,- Kč. Váš finanční odhad na pořízení/zrealizování návrhu může mít tak libovolnou, co nejvíce se blížící realitě, hodnotu do výše uvedené částky.
  • Kdo a jak se může se svým nápadem do projektu ŠANCE PRO NÁVRH zapojit? Do participativního projektu se svým nápadem může zapojit každý žák suchdolské základní školy M. Alše.
  • Kde je možné o návrzích diskutovat a jak návrh do projektu ŠANCE PRO NÁVRH podat? Diskutovat o návrzích můžete ve třídách, napříč ročníky, s rodiči, s učiteli, kdekoliv, kde bude čas a prostor. Návrhy se podávají elektronicky pomocí formuláře (zde) nebo v papírové formě vyplněním příslušné přihlášky. V obou případech pak je třeba ještě odevzdat v papírové formě povinnou přílohu s podpisy podporovatelů. Podpisový arch a návrh v papírové formě je možno podat ve vrátnici nové budovy, kde je možno si také vytištěný formulář pro vyplnění přihlášky návrhu i podpisový arch vyzvednout. Termín pro podání elektronické i papírové přihlášky, vč. podpisového archu je 3. 5. 2024.
  • Schvalování navržených nápadů v rámci projektu ŠANCE PRO NÁVRH. Realizovatelnost podaných návrhů budou hodnotit členové Komise mládeže, sportu a školství, u vybraných návrhů také Úřad MČ. Následně budou realizovatelné návrhy předloženy radě městské části ke schválení. Poté budou schválené návrhy předloženy žákům ZŠ M. Alše k hlasování. Informace, jaké nápady byly schváleny a postupují do hlasování, bude umístěna na webových stránkách městské části a ZŠ, a to nejpozději do 31. 5. 2024.
  • Rozhodujete vy, který nápad v projektu ŠANCE PRO NÁVRH zvítězí a bude realizován. Hlasování o nápadech bude probíhat pro žáky 5. – 9. ročníků elektronicky formou ankety (Bakaláři). Žáci 1. – 4. ročníků budou hlasovat v rámci třídnických hodin. Hlasování bude probíhat ve dnech 3. až 16. června 2024.  Hlasující může každému návrhu dát maximálně jeden hlas a může hlasovat nejvýše pro tři návrhy.
  • Jak dopadlo hlasování v projektu „Šance pro návrh“? Výsledky hlasování a pořadí vybraných projektů budou oznámeny do 24. 6. 2024 na webových stránkách městské části a základní školy, žáci s nimi budou seznámeni i dalšími obvyklými způsoby.
  • Realizace vítězných návrhů projektu ŠANCE PRO NÁVRH. Po vyhlášení výsledků hlasování v rámci projektu začne MČ Praha-Suchdol s realizací vítězných projektů. Realizovány budou vítězné návrhy dle pořadí umístění až do vyčerpání finančního rozpočtu projektu ŠANCE PRO NÁVRH, tj. do částky 100.000,- Kč.

ČASOVÝ HARMONOGRAM PROJEKTU „ŠANCE PRO NÁVRH“:

15. – 17. 4. 2024                   Představení projektu a vysvětlení pravidel žákům ZŠ

3. 5. 2024                              Termín podávání návrhů

31. 5. 2024                            Vyhlášení postupujících návrhů do hlasování

3. 6. 2024                              Začátek hlasování

16. 6. 2024                            Konec hlasování